פרויקטים חברתיים

אח בוגר

גם השנה אנו ממשיכים פרויקט ותיק בשיתוף עם הנתיב הישיבתי של התיכון הדתי בעיר: "חברותא בוגר – מישיבת ההסדר".
התלמידים בנתיב הישיבתי בשדרות אשר נפגשים ולומדים עם תלמידי הישיבה באופן אישי "אחד על אחד" הינם תלמידים מרקע מסורתי-דתי ברמות שונות.

השנה, החלטנו להרים את הפרויקט מדרגה ולכן החברותות נבחרו בקפידה, תוך התאמה אישית לכל אחד ואחד לפי סגנונו וצרכיו, אנו מתכוונים לשדרג את הפעילות ולהרחיבה לדברים נוספים בע"ה.

הפעילות היא בסוף יום הלימודים של התלמידים, בתיאום עם מערכת בית הספר והיא נקבעה לפי ביקוש התלמידים שחוו את חווית החברותות בצורה כזו או אחרת בעבר והיו מאוד מעוניינים להמשיך בפעילות.
התלמידים מגיעים לישיבת ההסדר ושם מתקיים המפגש השבועי, מתוך רצון לחשוף את התלמידים לאווירה העוצמתית והמיוחדת של בית המדרש.

מטרת הפרויקט היא לחשוף ולהפגיש את התלמידים עם תלמידי ישיבה בוגרים בעלי יראת שמים ולחשוף את התלמידים לעולם התורה ע"י מגע ישיר ובלתי אמצעי עם בחורי הישיבה וכן ליצור חברויות אמת בניהם,
כך שאם לדוגמא יש להם התלבטות אישית מסוימת או רצון לדבר על נושא מסוים- הבחורים מהישיבה הם הכתובת והדוגמא האישית שלהם. בנוסף, יש חשיבות גדולה מאוד לפרויקט של "חברותא בוגר" במקום כמו שדרות, עיר שסבלה מירי מאסיבי וממושך של רקטות קאסם, המתיחות והלחץ שהיו בעיר השפיעו מאוד על חיי התושבים ובפרט תלמידי התיכונים שנותרו עם משקעים רבים מהתקופה הקשה הזאת (שנקווה שלא תחזור). הידיעה שיש מקום שאפשר ללכת אליו להתחזק ולהתעודד וששם יש אנשים שמוכנים לעזור ולהקשיב, עוזרת להרבה תלמידים להתמודד עם המציאות הקשה שהם חוו ולנסות לשכוח את הרגעים הקשים שעברו עליהם.

כפי שהזכרנו, הפעילות הזו היא פעילות לפי רצונם של התלמידים ובהתנדבות מוחלטת מצד בחורי הישיבה שמאוד שמחים ומעוניינים בקשר המיוחד הזה.
בנוסף, הכוונה היא להרחיב את הקשר וליצור מעין קהילה גדולה של כל הבחורים והתלמידים וזאת ע"י מסיבות משותפות, טיולים וסעודות שבת ובסופו של דבר שבחורי הישיבה יוזמנו גם לבתי התלמידים ויתחילו את הקשר עם המשפחות עצמם.

בע"ה נצליח לקרב את הלבבות ולהגדיל תורה ולהאדירה.

צוות חירום שכונתי

כידוע, העיר שדרות נמצאת במצב ביטחוני בכוננות גבוה מהרגיל ותחת איום תמידי של קסאמים.

ולכן תלמידי הישיבה הצטרפו ל"צוות החירום השכונתי" שנועד לסייג לגורמי הרווחה וההצלה בעיר בזמן מתקפת קסאמים.

בכל כמה חודשים נפתח קורס הכשרה של מספר שעות עבור מי שרוצה להצטרף לצוות.

נופשון שדרות

ישיבת ההסדר בשדרות פותחת את שעריה עבור נערים בעלי צרכים מיוחדים והופכת עבורם את הישיבה לנופשון המקל על ההורים והמשפחה.

כחלק מפעילות הישיבה למען הקהילה בישיבת ההסדר בשדרות החליטו, שבכל שבת יוזמנו לשהות בישיבה נערים בעלי צרכים מיוחדים משדרות והסביבה. זאת במטרה להקל על ההורים והמשפחה ולתת לנערים את התחושה כי הנם חלק מתלמידי הישיבה, ולהשרות סביבם אווירת נופש שלווה ומרגיעה ברוח תורנית.

שבת פרשת וישב (תשפ"א ?)  הייתה השבת הראשונה בה נערך המיזם, לכל ילד ונער שהשתתפו בנופשון הוצמדו שני מתנדבים מתלמידי הישיבה אשר ליוו אותו במהלך השבת ודאגו לכל צרכיו. בישיבה מתכוונים להפוך את הנופשון לאירוע קבוע כאשר בכל שבת יתארחו בישיבה מספר נערים שעבורם הדבר יהווה זמן איכות של נחת  ועבור בני משפחתם זו תהיה אפשרות למנוחה וצבירת כוחות חדשים.

רכז השבת, ינון כהן, מסכם את החוויה: "הייתה אווירה של שמחה ועשיה, המתנדבים התמסרו לחניכים והייתה תמיכה והתגייסות מצד כל הנהלת הישיבה להוציא את השבת הזו לפועל, אנחנו רוצים ומתכוונים להפוך את הפרויקט הזה למיזם קבוע ולאפשר לילדים המדהימים הללו להגיע באופן קבוע לישיבה בשבתות וחגים"

תודה לעריית שדרות ולראש העיר מר אלון דוידי על הדחיפה והליווי לפרויקט זה!

כולל פנסיונרים

חיבור מיוחד של תלמידי הישיבה עם חכמת החיים של מי שקנו חכמה, נוצר באופן יומיומי בכולל הפנסיונרים המתקיים בישיבה.

עמוס חסן, מוותיקי כולל הפנסיונרים מספר: "אין דבר יותר משמח מלפגוש את הבחורים הצעירים האלו עם השמחה וההתלהבות שיש בהם, יחד עם הזכות ללמוד תורה ולהיות קרובים לישיבה. ה' ישמור עליהם ושיזכו להגדיל תורה ולהאדירה".

כבר שתיים- עשרה שנים שבישיבה קיים מועדון לגמלאים תושבי העיר.

במהלך השנים התגבשה קבוצה של כ-20 פנסיונרים תושבי העיר שמגיעים לפעילות יומית הכוללת לימוד משותף, מסיבות וטיולים. הגמלאים מגיעים מדי בוקר לישיבה ולומדים יחד עם תלמידים. החיבור בין הפנסיונרים שעברו את גיל ה-70 לבין התלמידים בגילאי ה-20 הוא חיבור מרתק ויוצא מן הכלל. התלמידים שנמצאים בגילאי הנכדים שלהם, הם אלו שלומדים יחד איתם מדי בוקר וגם מחוץ לשעות הלימודים, הם נמצאים עמם בקשר מתמיד.

התלמידים מתארחים אצלם בשבתות, בפורים הם מחלקים משלוחי מנות אחד לשני ונמצאים איתם הן בשמחות והן בשעות הקשות. וכך נוצרה לה קהילה יפה של מבוגרים וצעירים שאוהבים, מכבדים ולומדים אחד מהשני.

מיותר לציין את החשיבות של הלימוד והיציאה מהבית לפנסיונרים וכן את המפגש שלהם עם בחורים צעירים, דבר שמסייע להם להשתחרר  מן הלחצים והחרדות דווקא בתקופה הביטחונית הכה קשה בשדרות.

הלימוד בכולל הופך למרכז היום בעבור הפנסיונרים ונותן להם הרגשה של יצירה ועשייה.

אנו משתדלים במידת האפשר לנסות ולהוציא את הפנסיונרים יחד עם נשותיהם לטיולים ולנסיעות ולארגן מסיבות וכדו' לרענון הכוחות ולשיפור מצב הרוח.

חברי הכולל הם גמלאים שיצאו לפנסיה לאחר עשרות שנים של עבודת כפיים קשה ומתישה בבניית הארץ. הגמלאים ברובם עלו לארץ בשנות ה-50 ממרוקו, טוניס ולוב והגיעו לשדרות שאז רק קמה והייתה "מעברה ".

מגורי אברכים

ישיבתנו דוגלת בתורת חיים, חיבור לחיים ולעם ישראל באופן הכי פשוט, ולכן הישיבה רכשה דירות באזורי פיתוח, בשיכוני שדרות, בכדי שכלל האברכים בישיבה יוכלו להמשיך את לימוד התורה בלי העול הכלכלי הרב ומאידך, שילוב של משפחות האברכים באזורי הפיתוח בעיר. בתוך הבתים מתקיימים מידי פעם שיעורי תורה הפתוחים גם לתושבי שדרות המעוניינים לינוק מעט מן הלימוד ולהתחזק. יש השפעה רבה לכך שאברכי הישיבה גרים בתוך הקהילה החילונית בעיר, בכך שהלך התורה נמצא בכל מקום ומראה שניתן להגיע אליה בכל דרך.

ארגוני הצלה עירוניים

מד"א, איחוד הצלה וידידים
בני הישיבה מתנדבים בארגוני ההצלה בעיר, כגון מד"א, איחוד הצלה, וידידים, בזמני מצוקה, התלמידים לוקחים חלק ומתנדבים בארגוני ההצלה, הם עוברים הכשרות במהלך השנה ומתמקצעים לכך שבשעת מצוקה יוכלו לסייע ולתת עזה ראשונה למי שצריך.

שגרירי שדרות

 

 

תלמידי הישיבה משתתפים בהעברת סיורים בעיר שדרות, למי שמעוניין, יוכל להעביר סיורים והסברה על העיר, על מקומות התצפית שלה, על הנופים המרהיבים, הקולינריה בעיר וכמובן הסבר על המצב הביטחוני שבו אנו נמצאים ויחד עם זאת העיר בתנופת דיור, תורה, תשתיות ועוד…