img

שלוחותיהישיבת לב לדעת-בראשות הרב שלמה בנימין שליט"א

מוקד נוסף של אור תורה ורוח יהודית בעיר שדרות היא ישיבת לב לדעת שבה לומדים כיום כ-150 בחורים מכל הארץ. ישיבת לב לדעת בראשות הרב שלמה בנימין שליט"א היא שלוחה של ישיבת ההסדר בעיר שדרות.

כשהקים הרב שלמה את ישיבת לב לדעת לפני עשר שנים היא התחילה עם שמונה תלמידים כיום לומדים בישיבה למעלה מ-150 בחורים וגם כ-עשרות אברכים שלמדו בישיבה התחתנו והקימו את ביתם בשדרות.

ההצלחה של ישיבת לב לדעת נשמעת למרחוק וכיום כבר מס' ישיבות בונות שלוחות דומות שנבנות על בסיס המודל של השלוחה. סוד ההצלחה של השלוחה הוא המון חום ויחס אישי. על כל 4-5 תלמידים יש אברך או רב אחד. התלמידים לומדים בקבוצות קטנות מאוד ומתקדמים כל אחד ברמתו. הרב שלמה בנימין ראש השלוחה הוא אדם מיוחד מאוד שמאות רבות של תלמידים בכל איזור הדרום למדו והתחנכו אצלו. הרב שלמה מאוד חם, לבבי ואכפתי וגם תלמיד חכם גדול והתלמידים בשלוחה קשורים אליו מאוד.
כמו ישיבת ההסדר גם השלוחה ממשיכה לגדול ולהתפתח. השנה נפתח בשלוחה גם מסלול המשך של לימודי הוראה והכשרה מקצועית והתלמידים מצליחים במקביל ללימודיהם בשלוחה גם לרכוש מקצוע ולהתחיל להתקדם בחייהם.

החשיבות העצומה שיש לעיר כמו שדרות שתי ישיבות שמפיצות אור של תורה ורוח של גבורה יהודית בייחוד בתקופה הקשה שבה אנו נמצאים שבה חוסר הודאות וחוסר הביטחון האישי משתלטים על החיים התקינים בעיר היא משמעותית ביותר. המשמעות שיש בחורים צעירים שבאים לשדרות ללמוד בה תורה ואח"כ אפילו להשתקע בה עם משפחה וילדים היא הניצחון על הטרור הערבי שמנסה לערער את היציבות בעיר ולהכניס פחד ובהלה בכל פינה שרק אפשר. שתי הישיבות הם מקור של רוח ועוצמה רוחנית ולמרות הקושי בלחיות בעיר כמו שדרות שכל יום נופלים בעיר טילים מרצועת עזה, תלמידי שתי הישיבות נשארים בעיר מגישים עזרה ככל שהם יכולים ומבינים היטב את החשיבות שיש לבני ישיבה שהם נושאי התורה בעיר שדרות שנמצאת באחת התקופות הקשות ביותר שלה אם לא הקשה מכולן.

ישיבת לב לדעת

~ ~ ~

ישיבת דרך חיים קרית גת - בראשות הרב אמיר ממן שליט"א

הישיבה בקרית גת נבנתה על פי אותו מודל של השלוחה השנייה של הישיבה, ישיבת "לב לדעת" בשדרות. ישיבת "קירוב" מיוחדת שמיועדת בעיקר לבוגרי תיכונים בדרום הארץ. הנחת הבסיס היא כי ישנם מאות רבות של בוגרי תיכונים דתיים באזור, ואין מענה תורני מספק ומתאים לצרכיהם בתקופה שלאחר התיכון ולפני הצבא. ישיבת הסדר רגילה לא מתאימה להם וכך רבים מאוד מבני הנוער הדתי והמסורתי הולך מייד לאחר התיכון לצבא ללא הכנה רוחנית מספקת.

ב"ה השלוחה שפתחנו בשדרות לפני כ-10 שנים ממשיכה לגדול ולשגשג וכיום לומדים בה למעלה מ-150 בחורים ועוד עשרות בחורים משרתים בצה"ל בשירות קרבי. "השלוחה" הפכה לסמל ולמודל ומסגרות רבות מעין אלו נפתחו בעקבותיה, אנו מאמינים ומקווים שבעז"ה נצליח לשחזר את אותה ההצלחה של השלוחה גם בקרית גת.
הבחורים בקרית גת יעשו מסלול רגיל של ישיבת הסדר. שנה וחצי לימוד לאחר מכן שנה וחצי של שירות קרבי בצה"ל ועוד שנתיים חזרה לימוד בישיבה.

קרית גת היא עיר בדרום הארץ בחבל לכיש המונה למעלה מ-50,000 תושבים ונחשבת לעיר יחסית גדולה ומתקדמת באופן יחסי לאזור הדרום. ולמרות גודלה עד כה לא היתה ישיבת הסדר במקום.
המרחק בין שדרות לקרית גת הוא כחצי שעת נסיעה.

פתחנו את השנה בקרית גת עם כ-30 בחורים חדשים בשיעור א' (מס' גבוהה מאוד יחסית לישיבה מתחילה) שמתגוררים בקמפוס חדש ומרווח. אליהם הצטרפו עוד מס' בחורים מבוגרים מהישיבה הגבוהה בשדרות שבאו לחזק וללמוד עם החבר'ה הצעירים בתחילת השנה ולהפיג מעט את הקושי הגדול בכניסה לעולמה של הישיבה וללימוד התורה.
חלק מהבחורים מגיעים שהם רחוקים מאוד מלימוד התורה ומהישיבה ולאט לאט בקצב שלהם הם מתחילים לפתח את אישיותם הן בפן האישי והן בפן התורני.

כששה תלמידים מתלמידי המכינה הם תלמידים שלמדו בתיכון הדתי בשדרות. במשך שנות התיכון בשדרות למדו הבחורים מס' פעמים בשבוע עם אברכים מהישיבה וכעת החליטו להמשיך וללמוד במקום תורני לאחר התיכון בישיבה בקרית גת.

בגלל האופי המיוחד של הישיבה לבחורים ישנם פעילויות מגוונות:
כבר בשבוע השני יצאו כל הבחורים עם הרבנים לטיול גיבוש בין יומיים לצפון הארץ וכמו"כ, מס' פעמים בשבוע מקיימים הבחורים אימונים כחלק מההכשרה שלהם לשירות הקרבי בצה"ל וכך במשך כל השנה כולה.

צוות הרמי"ם והאברכים בנוי בעיקרו על אברכים שלמדו והתחנכו בישיבה בשדרות. בראש השלוחה עומד הרב אמיר ממן. הרב אמיר היה אחד מאותם שמונת הבחורים ה"חלוצים" הראשונים שהיו במחזור המייסד של הישיבה בשדרות. במהלך השנים למד בישיבה, התחתן והפך לאב לארבעה ילדים.
הרב אמיר נולד והתחנך בקרית גת וכעת הוא סוגר מעגל ומגשים חלום של הרבה אנשים בקרית גת להקים מקום של תורה בעיר. הרב אמיר מספר על החוויה הגדולה של העבודה עם החבר'ה הללו "יש להם פוטנציאל אדיר, המון טוב לב והרבה רצון ללמוד ולהתקדם זו אוכלוסיה גדולה מאוד שעד כה לא קיבלה מענה מתאים" ומוסיף שבעז"ה אנו מקווים להעתיק את הרוח והאווירה המיוחדת שיש בישיבה בשדרות".

קרית גת